KULTRA!

Biografie / Kontakt

Na podzim roku 2013 se po 13 letech na podium vrátila naše stará kapela Kultra. Asi by mohlo zaznít něco o Fénixovi a vstávání z popela, ale byly by to jen kecy. Byť jsme společné vystoupení dali naposledy koncem 90. let, jako jednotlivci jsme muziku dělat nikdy nepřestali. Pravda, sestava je trochu jiná než tehdy - nicméně, musím nekriticky říct, že i naše trojúderka Vaantrekill se do toho umí opřít, i když asi někteří z těch, kteří znají Kultra! vzor 1998, budou zaskočeni z Kultra! vzor 2013 - já jsem opustil pozici bubeníka (13 let bubenického půstu se na schopnostech něco pořádně zahrát přece jen podepíše), držím se jen mikráku a bicí tvoříme v kompu. Výsledek? Punk'n'bass!

Logo Kultra

Trocha historie: Kultra! je parta, která se formovala v Rožnově pod Radhoštěm počátkem 90. let, kdy jste se mohli nadechnout takovým způsobem, který mi dnes už připadá neuvěřitelný. Jakoby politici ani policajti ještě nevěděli, co si můžou po letech bolševika za kormidlem dovolit vůči poddaným, o nonkonformní scéně nemluvě.

Nové mantinely svobody ještě nebyly pořádně nastaveny, a tak byly možné i takové akce jako například koncerty, které jsme s několika dalšími spřízněnými kapelami pořádali (samozřejmě zdarma) v podchodu jednoho z tehdy vzniknuvších supermarketů poté, co jsme se s kompletním aparátem pirátsky napíchli na veřejné osvětlení. Ach, ta nostalgie. Černobílé plakáty složené z vystříhaných obrázků a písmen z novin. Zkoušky v garáži. Texty písní rozdávané při každém vystoupení. Hraní na benefitech pro organizace hájící lidská a zvířecí práva bez nároku na honorář (a většinou i bez cesťáku). Komplet kapela na antifašistických demonstracích či blokádě Temelína.

Hudebně jsme se pohybovali na eklektických vlnách všeho, co jsme měli rádi – old-skool punk typu Crass, Conflict, The Clash, hardcore ala Nomeansno, Dead Kennedys, anarcho-pop kapel jako Chumbawamba, Dog Faced Hermans, Levellers, Scum of Toytown, hip-hop Credit to the Nation, The Disposable Heroes of Hiphoprisy, dub-punk Radical Dance Fiction, jungle-break-punk Asian Dub Foundation, ska jako Operation Ivy, Dance Hall Crashers, Citizen Fish, reggae, Pixies, noise-rock ve stylu Sonic Youth, The Ex, nová vlna ala Joy Division, české kapely jako FPB, Michael’s Uncle.

Hudby Kultra! se v podobě nahrávek zachovalo poskrovnu – punková vinyl EP kompilace, nějaká ta demo kazeta, pár záznamů z koncertů, pár věcí z garáže na čtyřstopáku. Právě ty se Ctibovi podařilo vyhrabat a po převedení do elektronické podoby a decentním masteringu (Mlho, díky!) jsem je mohl v roce 2012 nabídnout k poslechu na stánkách vaant.cz. Zvuk odpovídá místu (garáž) a době (1998) vzniku nahrávky a našemu momentálnímu rozpoložení a hudebnímu neumětelství. Obzvlášť pikantní jsou místy výkony trumpetisty (Maro, sorry:), i když ani já s bicíma do rock’n'rollové síně slávy nevstoupím. Inu, jak říkáme s Trekem, mysleli jsme to dobře, jen jsme to neuměli úplně nejlíp zrealizovat. Přijďte někdy zhodnotit, jak zní Kultra! dnes. Vaant

Kultra! 90. léta: Trek – basa, hlas | Vaant – bicí, hlas | Olina – hlas | Ctib – kytara, hlas | Mara – trumpeta
Kultra! 2013: Trek – basa, programming | Vaant – hlas | Kill – kytara, hlas
Kultra! 2017: Trek – basa, programming | Vaant – hlas | Kouldy – kytara, hlas

Kontakt: kultra@email.cz