KULTRA!

Biografie / Kontakt

Kultra! je parta, která se formovala v Rožnově pod Radhoštěm počátkem 90. let, kdy jsme se mohli nadechnout takovým způsobem, jaký nám dnes už připadá neuvěřitelný. Jakoby politici ani policajti ještě nevěděli, co si můžou po letech bolševika za kormidlem dovolit vůči poddaným, o nonkonformní scéně nemluvě. Nové mantinely svobody ještě nebyly pořádně nastaveny, a tak byly možné i takové akce jako například koncerty, které jsme s několika dalšími spřízněnými kapelami pořádali v podchodu jednoho z tehdy vzniknuvších supermarketů poté, co jsme se s kompletním aparátem pirátsky napíchli na veřejné osvětlení.

Logo Kultra

Ach, ta nostalgie. Černobílé plakáty složené z vystříhaných obrázků a písmen z novin. Zkoušky v garáži, kde jsme se střídali s našimi souputníky CO-CA či Telefon. Texty písní rozdávané při každém vystoupení. Hraní na benefitech pro organizace hájící lidská a zvířecí práva. Komplet kapela na antifašistických demonstracích či blokádě Temelína.

Nové mantinely svobody ještě nebyly pořádně nastaveny, a tak byly možné i takové akce jako například koncerty, které jsme s několika dalšími spřízněnými kapelami pořádali (samozřejmě zdarma) v podchodu jednoho z tehdy vzniknuvších supermarketů poté, co jsme se s kompletním aparátem pirátsky napíchli na veřejné osvětlení. Ach, ta nostalgie. Černobílé plakáty složené z vystříhaných obrázků a písmen z novin. Zkoušky v garáži. Texty písní rozdávané při každém vystoupení. Hraní na benefitech pro organizace hájící lidská a zvířecí práva bez nároku na honorář (a většinou i bez cesťáku). Komplet kapela na antifašistických demonstracích či blokádě Temelína.

Hudebně jsme se vždy pohybovali na eklektických vlnách všeho, co jsme měli rádi – old-skool punk typu Crass, Conflict, The Clash, hardcore ala Nomeansno, Dead Kennedys, anarcho-pop kapel jako Chumbawamba, Dog Faced Hermans, Scum of Toytown, hip-hop Credit to the Nation, Beastie Boys, The Disposable Heroes of Hiphoprisy, dub-punk Radical Dance Fiction, jungle-break-punk Asian Dub Foundation, noise-rock ve stylu Sonic Youth, The Ex, post-punk ala Joy Division. A hudba se neustále vyvíjí, a tak dneska čpíme i dalšími přístupy, které se mezitím vynořily a my na nich ustřelili.

Hudby Kultra! z 90. let se v podobě nahrávek zachovalo poskrovnu – punková vinyl EP kompilace, nějaká ta demo kazeta, pár záznamů z koncertů, pár věcí z garáže na čtyřstopáku. Právě ty se Ctibovi podařilo vyhrabat a po převedení do elektronické podoby a decentním masteringu (Mlho, díky!) jsem je mohl v roce 2012 nabídnout k poslechu na stánkách vaant.cz. Zvuk odpovídá místu (garáž) a době (1998) vzniku nahrávky a našemu momentálnímu rozpoložení a hudebnímu neumětelství. Obzvlášť pikantní jsou místy výkony trumpetisty (Maro, sorry:), i když ani já s bicíma do rock’n'rollové síně slávy nevstoupím. Inu, jak říkáme s Trekem, mysleli jsme to dobře, jen jsme to neuměli úplně nejlíp zrealizovat.

V letech 2000–2013 jsme si dali pauzu, basák zmizel na dlouho ve Francii. Po 13 letech jsme se vrátili mezi živé a v roce 2017 vydali vinyl LP Mezi Skyllou a Charybdou. Bicí tvoříme v kompu, původní bubeník se dnes drží mikráku, hudbu i texty děláme společně, jako vždycky. Druhá LP by měla vyjít v roce 2019. Punk'n'bass'n'dub'n'trash'n'disco'n'roll’s not dead!

Kultra! 90. léta: Trek – basa, hlas | Vaant – bicí, hlas | Olina – hlas | Ctib – kytara, hlas | Mara – trumpeta
Kultra! 2013: Trek – basa, programming | Vaant – hlas | Kill – kytara, hlas
Kultra! 2017: Trek – basa, programming | Vaant – hlas | Goldy – kytara, hlas

Kontakt: kultra@email.cz
Facebook: https://www.facebook.com/kultraroznov/